ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
Zaproszenie na spotkanie informacyjne FLAGSHIP 2
W imieniu Sojuszu 4EU+, serdecznie zapraszamy do udziału w otwartej sesji informacyjnej poświęconej Flagshipowi 2 – jednemu z czterech programów flagowych, w ramach których organizowane są projekty edukacyjne 4EU+.
W trakcie sesji wyjaśnimy, w jaki sposób mogą się Państwo zaangażować w tworzenie oferty edukacyjnej 4EU+ i jak wykorzystać do tego elastyczne ścieżki edukacyjne (learning pathways). Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli akademickich specjalizujących się w naukach humanistycznych lub społecznych, zarówno osób, które już współpracują z Sojuszem, jak i dla tych z Państwa, którzy byliby zainteresowani taką współpracą w przyszłości. Zapraszamy także studentów i doktorantów, zarówno tych, którzy współpracowali już z Sojuszem 4EU+, jak i tych, którzy chcieliby się podzielić swoimi pomysłami i pomóc w tworzeniu oferty edukacyjnej Sojuszu.
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 25 stycznia 2022 r. o godz. 14.00 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pana mgr Tomasza Orła.
Szczegóły dotyczące obrony: Więcej…
Szczegóły dotyczące pracy: Więcej…
III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Filozofia bycia i przetrwania w ego-dokumentach pisarzy, malarzy i filmowców ukraińskich (od czasów Orlika do współczesnych)”
21 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu “8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Tym razem naszym gościem będzie prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, który wygłosi prelekcję “Szczepionki mRNA – COVID i co dalej?”.
Prof. Jemielity specjalizuje się w chemii organicznej, bioorganicznej oraz biochemii. To zdecydowanie jeden z najważniejszych badaczy zajmujących się tematyką mRNA w Polsce. Wykład odbędzie się w auli Starego BUW-u, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji pod adresem: jonaoz@adm.uw.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
Wyniki konkursów na stanowiska studentów-stypendystów w Instytucie Lingwistyki Stosowanej – projekt NCN SONATA
W konkursach na stanowiska studentów stypendystów w projekcie „Współzależność czynników akustycznych, percepcyjnych i gestów w realizacji różnic subfonemicznych: stopień otwarcia spółgłosek właściwych” realizowanym przez Instytut Lingwistyki Stosowanej pod kierunkiem dr Karoliny Broś Komisja Stypendialna jednogłośnie wybrała panią Barbarę Frącz oraz pana Adama Sierakowskiego.
Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych 2021 dla Pana Pawła Kaźmierczaka
Opracowane i prowadzone przez Pana Pawła Kaźmierczaka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej warsztaty językowe Språkverkstad för Vuxenutbildning Skövde och Warszawa universitet (wraz ze szwedzkimi współprowadzącymi – Katarzyną Freden de Los Rios i Margaretą Nordberg Rifai z VUXENUTBLIDING SKÖVDE) otrzymały – przyznawany przez Szwedzkie Ministerstwo Szkolnictwa Skolverket oraz Komisję Europejską – Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych 2021.
Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r. Certyfikat ten jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne.
Krótki film w języku szwedzkim prezentujący projekt oraz szczegółowe informacje dotyczące tego wyróżnienia można znaleźć na stronie: https://www.skolverket.se/skolutveckling/inspiration-och-stod-i-arbetet/stod-i-arbetet/europeiska-kvalitetsutmarkelsen-i-sprak
Link do filmu opisującego projekt z napisami w języku angielskim: https://youtu.be/XLYz-oHuU9A
Jest to już kolejne wyróżnienie europejskim znakiem innowacyjności (European Language Label) przyznane pracownikom i doktorantom ILS: wcześniej dwukrotnie tę nagrodę otrzymała Dr hab. Elżbieta Gajek (2005, 2013) oraz w 2013 roku Dr hab. Agnieszka Leńko-Szymańska.
Konkurs na indywidualne stypendia wyjazdowe MSCA w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Seal of Excellence”
Pani dr hab. Marta Łukaszewicz z Wydziału Lingwistyki Stosowanej otrzymała na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej Programu IDUB środki z Działania I.1.4/IV.2.1 na realizację projektu badawczego Representation of a Priest in Russian Nineteenth-century Literature and Its European Context: RePri, w zagranicznym ośrodku naukowym – Universidad Complutense de Madrid, Hiszpania. Projekt został wysoko ocenionego przez Komisję Europejską w ramach konkursu na Stypendia Indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie w Programie Horyzont 2020 (MSCA-IF-2020).
OGŁOSZENIE
Prodziekan ds. studenckich
Wydziału Lingwistyki Stosowanej
Uniwersytetu Warszawskiego
II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego
Więcej… Jeszcze wiecej… Regulamin Facebook…
Zbiórka przyborów szkolnych i kosmetyków dla studentów z Afganistanu
- Na ul. Dobrej 55 karton wraz grafiką i listą zbieranych artykułów znajduje się na parterze przy wejściu pomiędzy ochroną a windami.
- Na ul. Szturmowej 4 karton wraz grafiką i listą zbieranych artykułów znajduje się na parterze naprzeciwko wejścia (do poniedziałku 8.listopada), a następnie przy pokoju Samorządu (sala numer 3).
Konkursy na stanowiska studentów-stypendystów w projekcie NCN SONATA
Projekt „Współzależność czynników akustycznych, percepcyjnych i gestów w realizacji różnic subfonemicznych: stopień otwarcia spółgłosek właściwych” realizowany przez Instytut Lingwistyki Stosowanej pod kierunkiem dr Karoliny Broś.
Więcej:
OGŁOSZENIE
Szanowni Państwo,
Decyzją Kierownika Jednostki Dydaktycznej w porozumieniu z Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej w dniu 2 listopada 2021 r. zostają ustanowione godziny dziekańskie.
OGŁOSZENIE
WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE
DO KOLEGIUM ELEKTORÓW UW
z grona nauczycieli akademickich
ze stopniem doktora habilitowanego
Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Lingwistyki Stosowanej uprzejmie informuje,
że dnia 15 listopada 2021 w godz. 8:00–14:00 w systemie Ankieter
odbędzie się głosowanie w następującej sprawie:
- wyłonienia 3 członków Kolegium Elektorów UW z grona nauczycieli akademickich ze stopniem doktora habilitowanego.
OGŁOSZENIE
WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE
DO RADY WYDZIAŁU LINGWISTYKI STOSOWANEJ
z grona pracowników
niebędących nauczycielami akademickimi
Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Lingwistyki Stosowanej uprzejmie informuje,
że dnia 8 listopada 2021 w godz. 8:00–14:00 w systemie Ankieter
odbędzie się głosowanie w następującej sprawie:
- wyłonienia 2 członków Rady WLS z grona pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
ZEBRANIE PRACOWNIKÓW
W czwartek, 28 października 2021 r. o godz. 15.00 w sali 8 w budynku przy ul. Szturmowej 4, odbędzie się spotkanie Pracowników Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej, na które zaprasza Dziekan Wydziału Magdalena Olpińska-Szkiełko.
Międzynarodowa konferencja TRANSLATON II
Serdecznie wszystkich zapraszamy na międzynarodową konferencję TRANSLATON II, którą organizujemy (Zakład Translatoryki IKSI UW) wspólnie z Zakładem Translatoryki i Glottodydaktyki IFG UWr. Wykłady plenarne podczas dwóch dni konferencji są otwarte.
Z kolei, by wysłuchać wystąpień w sekcjach (32 wystąpienia) należy się zarejestrować na konferencję, co jest możliwe do 20.09.2021 (opłata symboliczna: 50 zł). Więcej na stronach TRANSLATONU (www.translaton.com.pl i na profilu FB: TRANSLATON).
Zapraszamy!
dr hab., Monika Płużyczka, prof. UW
dr hab. Anna Małgorzewicz, prof UWr
We would like to invite you to an international conference TRANSLATON II, which we organise (Department of Translation Studies IKSI, University of Warsaw) together with the Department of Translation Studies and Glottodidactics IFG, University of Wroclaw. Plenary lectures during two days of the conference are open.
To listen to the lectures in the sections (32 presentations), you need to register for the conference, which is possible until 20.09.2021 (fee: 50 PLN/ 10 EUR). More information on the TRANSLATON website (www.translaton.com.pl) and FB profile.
We look forward to seeing you!
Prof. Monika Płużyczka, University of Warsaw
Prof. Anna Małgorzewicz, University of Wroclaw
Karty sportowe FitProfit i FitSport dla Pracowników i Doktorantów UW
Międzynarodowa konferencja “TEKSTY SPECJALISTYCZNE I NAUKOWE W UJĘCIU HISTORYCZNYM I KONTRASTYWNYM”
10–11 września 2021 – konferencja zdalna
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej Konferencji w formule Kolokwium-Fundacji Humboldta pt. Historische Fach- und Wissenschaftssprachen kontrastiv, która odbędzie się w trybie zdalnym w dniach 10-11 września br.
Więcej…
Program…
Book of Abstracts…
Konkurs na wspólne projekty edukacyjne 4EU+
W drugiej edycji konkursu 4EU+ na projekty edukacyjne Komitet Zarządzający 4EU+ podjął decyzję o finansowaniu projektu „European Network of German and Contrastive Linguistics: A Research-Education Interface (methodology, teaching and in-field experience)”, który na Uniwersytecie Warszawskim będzie koordynowała pani prof. dr hab. Ewa Żebrowska.
Serdecznie gratulujemy!
Informacja o wyniku konkursu na stanowisko doktoranta-stypendysty w Instytucie Lingwistyki Stosowanej WLS UW
Komisja stypendialna w składzie:
dr hab. Agnieszka Szarkowska, prof. ucz. (przewodnicząca)
dr Krzysztof Krejtz, SWPS
dr David Orrego-Carmona, Aston University, Wielka Brytania
W dniu 25.05.2021 r., po zapoznaniu się z dokumentami przesłanymi przez kandydatkę na doktoranta-stypendystę w projekcie Narodowego Centrum Nauki OPUS19 nr 2020/37/B/HS2/00304 pt. „Napisy filmowe w oczach widzów. Audiowizualne i językowe aspekty odbioru filmów z napisami” (kierownik projektu: dr hab. Agnieszka Szarkowska, prof. ucz.), Komisja jednogłośnie stwierdziła, że mgr Sonia Szkriba jest kandydatką spełniającą merytoryczne oczekiwania związane z konkursem i wybrała ją na stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie, pod warunkiem spełniania wymogów zawartych w §3 ust. 3 Regulaminu przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki z dnia 14 marca 2019 r.
Doktorat w Weronie!
6 stypendiów w programie doktoranckim naszego partnera projektowego – Uniwersytetu w Weronie! Literatura, lingwistyka oraz tzw. digital humanities w obszarach językowych: niemieckim/francuskim/angielskim/hiszpańskim.
Zainteresowani proszeni są o kontakt z prof. ucz. dr hab. Moniką Płużyczką i konieczne (!) zarejestrownie się do 7 czerwca na stronie:
https://www.dlls.univr.it/?ent=iscrizionecs&cs=1007&lang=en&fbclid=IwAR3hPeSsaWyzetk8db3QZmXvqnchGxt8ghsCcaEzZ1UNFbhSbAVzw181pkg
Konkurs na wspólne projekty edukacyjne 4EU+
Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni
„Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni. Informator Uniwersytetu Warszawskiego” to dokument wpisujący się w wartości i standardy etyczne UW, wśród których znajduje się m.in. wzajemny szacunek i równe traktowanie wszystkich członków społeczności akademickiej oraz brak akceptacji dla molestowania seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim.
Publikacja zawiera zasady i procedury, obowiązujące na Uniwersytecie Warszawskim, oraz rekomendacje i porady dot. przeciwdziałania i reagowania w sytuacjach molestowania seksualnego. Znaleźć tam można informacje dotyczące m.in.:
- definicji i przykładów molestowania seksualnego,
- sposobów przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu, które może podjąć każda osoba należąca do społeczności uniwersyteckiej,
- możliwości uzyskania wsparcia, sposobów i procedur zgłaszania molestowania seksualnego do instytucji uniwersyteckich,
- niewłaściwych i niedozwolonych relacji o charakterze emocjonalno-intymnym na uczelni.
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 5 maja 2021 r. o godz. 13.00 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pani mgr Martyny Sienkiewicz.
Szczegóły dotyczące obrony: Więcej…
Szczegóły dotyczące pracy: Więcej…
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 27 kwietnia 2021 r. o godz. 13.00 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pani mgr Anny Siwirskiej.
Szczegóły dotyczące obrony: Więcej…
Szczegóły dotyczące pracy: Więcej…
Możliwość przekazania 1 % podatku – informacja Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego
Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
KONFERENCJA “TEKSTY SPECJALISTYCZNE I NAUKOWE W UJĘCIU HISTORYCZNYM I KONTRASTYWNYM”
10–12 września 2021 – konferencja zdalna
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Historische Fach- und Wissenschaftstexte kontrastiv, która odbędzie się w dniach 10–12 września br.
Konferencję organizuje Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Wydziałem Neofilologii UW, Instytutem Filologii Germańskiej uniwersytetu Juliusa Maximiliana w Würzburgu oraz z Instytutem Neofilologii uniwersytetu w Uppsali.
W imieniu komitetu organizacyjnego
Grzegorz Pawłowski
Komitet organizacyjny:
Grzegorz Pawłowski, Warszawa
Małgorzata Guławska, Warszawa
Anna Just, Warszawa
Mariusz Mela, Warszawa
Wolf Peter Klein, Würzburg
Michael Prinz, Uppsala
KONKURS “PRZEDSIĘBIORCA ROKU UW”
Konkurs „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” jest skierowany do pracowników, studentów i absolwentów UW zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy. W ten sposób Uniwersytet chce docenić tych wszystkich, którzy tworzą innowacje, zakładają i rozwijają nowe przedsiębiorstwa oraz działają na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Udział w konkursie wiąże się bowiem z możliwością wypromowania firmy, pokazania jej w nowym środowisku, jak i nawiązania nowych kontaktów.
Konkurs podzielony jest na kilka kategorii:
- Master of Business – przedsiębiorstwo, które osiągnęło sukces i funkcjonuje na rynku więcej niż 4 lata.
- Start-up Roku UW – wyłącznie dla start-upów, które zostały zgłoszone do rejestracji nie później niż 31. grudnia roku poprzedzającego edycję konkursu, w której firma bierze udział i działają nie dłużej niż 5 lat.
- Innowacja / Innowator Roku – przedsiębiorcy oferujący innowacyjne produkty lub usługi, lub stosujący nowoczesne, innowacyjne rozwiązania organizacyjne.
- Przedsiębiorca społeczny – organizacja, która wspiera działania na rzecz społeczeństwa.
Zgłoszenia można nadsyłać do 1 marca 2021 roku.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.przedsiebiorcaroku.uw.edu.pl.
Studia Podyplomowe Innowacyjny uniwersytet – tworzenie i realizacja programów publicznych
Nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
Minister Edukacji i Nauki, na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), sporządził wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, uwzględniając projekt wykazu opracowany przez Komisję Ewaluacji Nauki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 349).
Call for application
Dilemmas of Modernity 200 Years
of Central Europe Cultures and Societies
Online International PhD Conference, held in Warsaw, the 20-22 of May 2021
This conference is addressed at 4EU+ PhD candidates dealing with Central Europe in social sciences or humanities, and willing to be part of an interdisciplinary scientific community (other Ph.D. Candidates, Professors) dealing with the area. The College for Central European Studies organizes an International PhD Conference „Dilemmas of Modernity 200 Years of Central Europe”. A publication is planned.
Journal Checker Widget – narzędzie pomocne w wyszukiwaniu czasopism
Informujemy, że na stronie internetowej Koalicji S zostało zamieszczone nowe narzędzie tzw. Journal Checker Widget. Jest ono pomocne w wyszukiwaniu czasopism, w których naukowcy mogą publikować zgodnie z Polityką Otwartego Dostępu do Publikacji NCN.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat pod adresem https://journalcheckertool.org/widget
źródło: BOB
INFORMACJE DOTYCZĄCE NAGRODY JM REKTORA UW
dla nauczycieli akademickich
za wybitne osiągnięcia w zakresie pracy naukowej lub dydaktycznej za rok 2020 r.
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 26 stycznia 2021 r. o godz. 13.00 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pani mgr Virginii Schulte.
Szczegóły dotyczące obrony: Więcej…
Szczegóły dotyczące pracy: Więcej…
Wykaz wydawnictw monografii naukowych – jak zgłosić wydawnictwo zagraniczne do oceny przez Komisję Ewaluacji Nauki celem ujęcia w wykazie?
Zgłoszenie wydawnictwa zagranicznego może zostać dokonane w sposób bezpośredni, przez samo wydawnictwo, jak też za pośrednictwem podmiotu systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), co jest istotne w przypadku wydawnictw zagranicznych, które nie posiadają reprezentacji w Polsce.
I DYKTANDO UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
OGŁOSZENIE
Wydziałowa Komisja Wyborcza uprzejmie informuje,
że dnia 8 grudnia 2020 w godz. 12:00 – 18:00 w systemie Ankieter
odbędzie się głosowanie w następujących sprawach:
- wybór uzupełniający członków Rady Wydziału Lingwistyki Stosowanej w kadencji 2020-2024
z grona profesorów, profesorów uczelni oraz doktorów habilitowanych (3 mandaty), - wybór uzupełniający członków Rady Wydziału Lingwistyki Stosowanej w kadencji 2020-2024
z grona pozostałych nauczycieli akademickich (2 mandaty).
Informacja na temat składania wniosków o stypendia ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców w grudniu 2020 r.
Od 1 grudnia do 31 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Termin wewnętrzny składania wniosków to 15 grudnia 2020.
Złożony wniosek powinien być zaakceptowany przez Dziekana/Kierownika Jednostki Pełnomocnika Kwestora na Wydziale.
Kalkulator slotów
Szanowni Państwo,
na stronie https://twojslot.pl/ znajduje się kalkulator slotów – można traktować to narzędzie jako pomoc przy obliczaniu slotów.
Stypendia MSZ RP i instytucji europejskich na studia w College of Europe w roku 2021-2022
Rejestracja podmiotu w Research Organization RegistryZgodnie z informacją zawartą w Polityce Dotyczącej Otwartego Dostępu Do Publikacji Naukowych (załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 38/2020 Dyrektora NCN) cOAlition S podjęło się działań zmierzających do stworzenia narzędzia ułatwiającego naukowcom sprawdzenie, czy czasopismo naukowe, w którym chcieliby oni opublikować wyniki projektu finansowanego ze środków NCN, spełnia kryteria zgodności z wymogami Planu S.
Komunikat dotyczący wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe – informacja dla wydawnictw
W ślad za wydanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego komunikatem z dnia 29 września 2020 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe uprzejmie informujemy, iż w pierwszych dniach grudnia br. planowane jest ponowne uruchomienie modułu w ramach systemu teleinformatycznego Polska Bibliografia Naukowa (PBN)
UWAGA – nowy wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 września 2020 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 18 listopada 2020 r. o godz. 12:30 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pani mgr Alicji Witorskiej
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
dnia 28 pażdziernika 2020 r. o godz. 13.00 odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej w trybie zdalnym pana mgr Dariusza Koźbiała.
Pracownia Kulturologii Zachodnioeuropejskiej IKSI
ma zaszczyt zaprosić pracowników i studentów UW do udziału w panelu
dyskusyjnym online pod tytułem:
Data: 22 października (czwartek), godz. 16:00-17:30
Minigranty
Ruszyła druga edycja konkursu minigrantów. O wsparcie projektów mogą ubiegać się zespoły badawcze składające się z przedstawicieli przynajmniej trzech uczelni sojuszu 4EU+. Wspólne inicjatywy dotyczą programów flagowych:
- Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim,
- Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków,
- Transformacja nauki i społeczeństwa poprzez rozwijanie zaawansowanych technologii informacyjnych, obliczeniowych i komunikacyjnych,
- Bioróżnorodność i zrównoważony rozwój.
Wnioski można składać do 5 listopada.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 listopada. Pytania dotyczące przygotowania wniosku należy kierować na adres: 4euplus@uw.edu.pl. Więcej informacji >>
Mikrogranty i open access
Dzięki wewnętrznemu systemowi grantowemu pracownicy i doktoranci UW mogą uzyskać wsparcie w realizacji projektów naukowych oraz prezentacji ich wyników.
System ten obejmuje dwa działania IDUB:
- mikrogranty (dzięki nim sfinansowany będzie mógł być m.in. udział w konferencjach, organizacja konferencji przez Uniwersytet Warszawski, kwerendy czy badania wstępne);
- wspomaganie aktywności publikacyjnej w modelu open access.
Nabór na działania jest ciągły. Więcej informacji >>
Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Forum Semantycznego
i Wydziału Lingwistyki Stosowanej
Światło
16.10.2020 r. online
Więcej:
program
Forum Semantyczne
UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2020/2021
Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej ma zaszczyt zaprosić na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2020/2021.
Uroczystość odbyła się w dniu 6 października 2020 r. o godz. 10.30 w trybie on-line.
Transmisja jest dostępna na stronie internetowej: https://drive.google.com/file/d/1maCCJKba8a2yiLEvo0BDsemGhSPX2ixW/view?usp=sharing
Dostęp do transmisji jest możliwy wyłącznie z domeny uw.edu.pl
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
10:30 Rozpoczęcie inauguracji
Powitanie: prof. UW dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko, Dziekan WLS
Przedstawienie Kolegium dziekańskiego i Kierowników jednostek WLS:
-
-
- dr hab. Ewa Żebrowska, Prodziekan ds. naukowych,
- dr hab. Svitlana Romaniuk, Prodziekan ds. administracyjnych,
- dr Katarzyna Malesa, Prodziekan ds. Studenckich,
- UW dr hab. Elżbieta Jamrozik, Dyrektor Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej,
- dr hab. Anna Jopek-Bosiacka, Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej,
- dr hab. Magdalena Dąbrowska, Kierownik Katedry Rusycystyki,
- dr hab. Joanna Getka, Kierownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowej i Wschodniej,
- dr hab. Radosław Kaleta, Kierownik Katedry Białorutenistyki,
- dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Kierownik Katedry Ukrainistyki.
-
Ważne informacje dot. organizacji roku akademickiego: dr Katarzyna Malesa, Prodziekan WLS ds. Studenckich
11:00 Wystąpienie nt. „Lingwistycznych fascynacji”: prof. dr hab. Sambor Grucza, Prorektor UW ds. Współpracy i Spraw Pracowniczych
11:30 Zakończenie uroczystości
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
Wydział Lingwistyki Stosowanej uprzejmie informuje, że dnia 30 września 2020 r. odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej pani mgr Sławomiry Kołsut.
Szczegóły dotyczące obrony: Więcej
Szczegóły dotyczące pracy: Więcej
Nagroda EFNIL dla Pani Magdaleny Pawlik za najlepszą pracę magisterską
Z radością informujemy, iż praca magisterska Magdaleny Pawlik pt. „The Art of Amendment: A Genre Analysis of Amendments Tabled by Members of the European Parliament in the Ordinary Legislative Procedure” otrzymała międzynarodową nagrodę dla najlepszej pracy magisterskiej przyznaną przez EFNIL – European Federation of National Institutions for Language. Praca powstała w Instytucie Lingwistyki Stosowanej (Wydział Lingwistyki Stosowanej) pod kierunkiem dr hab. Łucji Biel.
Informacja o nagrodzie: http://www.efnil.org/documents/news/the-results-of-the-efnil-masters-thesis
Gratulujemy!
Minigranty Flagship 2
Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19. Minigranty będą finansowane z projektu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
Wnioski można składać do 15 lipca.
Więcej informacji:
https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/ii-1-1/
https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/ii-1-1-en/
Pismo uczelni, numer letni
Ukazał się najnowszy, letni numer pisma „UW”, który jest nietypowy z wielu względów. Otwiera go wiadomość o wynikach wyborów rektorskich, w środku jest specjalny dział, dotyczący uniwersytetu w czasie epidemii, a sam magazyn przenosi się w dużej mierze do sieci. Więcej informacji: https://www.uw.edu.pl/pismo-uczelni-numer-letni/
Spotkania online dotyczące Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) IDUB na UW
Trwa cykl spotkań online dotyczących 5 Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) “Inicjatywy doskonałości” na UW, podczas których członkowie społeczności UW będą mogli dowiedzieć się m.in., jak można włączyć się w działania realizowane w ramach danego POB. Spotkania te organizowane są przez zespoły, które pracują nad szczegółami realizacji poszczególnych Priorytetowych Obszarów Badawczych.
23 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie, dotyczące POB IV „Przekraczanie granic humanistyki”. Linki do formularzy rejestracyjnych na pozostałe spotkania dostępne są pod adresem: https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/2020/06/spotkania-informacyjne-na-temat-dzialan-w-ramach-pob-i-ii-i-iii/
Harmonogram spotkań:
- 30 czerwca 2020 r., godz.10:00-15:00 – POB I „Badania dla Ziemi”
- 1 lipca 2020 r., godz. 10:00-14:00 – POB II „U podstaw mikro i makro świata”
- 2 lipca 2020 r., godz.14:30 – POB III „Wyzwanie petabajtów”
- 10 lipca 2020 r., godz. 10:00-13:00 – POB V „W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań”
Sprawozdanie rektora UW z działalności uczelni w 2019 r.
24 czerwca, podczas posiedzenia online, ostatniego przed wakacjami, Senat przyjął „Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku”. W sprawozdaniu znajdują się informacje na temat wszystkich najważniejszych aspektów działalności UW w ubiegłym roku. Więcej informacji: https://www.uw.edu.pl/sprawozdanie-rektora-z-dzialalnosci-uczelni-w-2019-roku/
ELIT: EU project – PhD position at the University of Warsaw (partner university: University of Vienna)
The University of Warsaw invites applications for PhD fellowship (3 years) in an international, multi-partner EU project – Empirical study of Literature Training Network (ELIT). The successful candidate will receive a double degree: PhD in the Humanities at the University of Warsaw and in Psychology at the University of Vienna.
The study will take place mostly in Warsaw, Poland and the candidate will be employed at the University of Warsaw (supervisor: Prof. Monika Płużyczka). 12 months (months 23-34) will be spent at our academic partner organization, i.e. at the University of Vienna, Austria (co-supervisor: Prof. Helmut Leder, involvement in the project: Differentiation between reading in natural and artificial environment). There is also a secondment at our non-academic partner, hosted by Lillestrøm High School/ Norway (industrial mentor: Ole T. Mangen; length: 2 months, months 39-40) for gaining experiences with planning and preparing literary reading projects at schools, including the selection of literary texts and didactic implementation of these texts in the classroom.
The position is vacant from October 2020.
Project title: Literary text perception and comprehension.
More: https://www.elitnetwork.eu/call-for-applications/
Project objectives: In our project, we will establish through empirical research the cognitive specificity of literary reading. During eye tracking experiments and the analysis of the results, we will check whether the reading of literary texts shows specific eye movement patterns and therefore specific mental characteristics. In this phase, we will try to distinguish particular mental processes that underlie literary reading, as well as their causes. We will also try to recognize biological/physiological eye tracking indicators of relaxation (i.e. activation of the parasympathetic nervous system). Relaxation will be understood here as mental well-being. In the project, we will also try to assess to what extent the cognitive specificity of literary reading is derived from linguistic factors and genre-based factors. To do that, we will conduct linguistic analyses on a sample of selected texts from various literary genres to show the differences in responses of readers between those types of literary texts.
The ELIT Network consists of ten European Universities that are at the forefront of the empirical study of reading literature. In addition, the network includes thirteen non-academic partners from domains such as literacy (i.e., literacy associations, reading foundations, educational policymakers), bibliotherapy (i.e., reading groups, libraries), production (i.e., publishing houses), and research (i.e., international research networks).
The Empirical study of Literature Training Network (ELIT) – 10 PhD positions
Are you interested in the empirical study of literature? 10 PhD positions are available within ELIT – the Horizon2020 Marie Sklodowska -Curie Actions project. Deadline: 15 June 2020.
All those who are interested are asked to submit their documents here: https://www.elitnetwork.eu/call-for-applications/
The doctoral studies will take place in two selected European countries and will result in a doctoral degree from two universities.
About the project
The Empirical study of Literature Training Network (ELIT) has been established to integrate two research cultures that are commonly separated, namely the social sciences and the humanities. We aim to train a new generation of creative, innovative and interdisciplinary early-stage researchers (i.e., PhD-candidates) in the empirical study of literature. They should be ready to face current and future challenges in this field, which is in constant flux due to the influence of rapidly changing empirical research techniques, and contextual demands, such as, for instance, the digitization of reading. To meet these needs, ELIT will be collaborating closely with non-academic partners to draw invaluable insights from society at large about how reading can fulfil certain societal needs, such as stimulating empathy and pro-social behaviour.
The ELIT Network consists of ten European Universities that are at the forefront of the empirical study of reading literature. In addition, the network includes thirteen non-academic partners from domains such as literacy (i.e., literacy associations, reading foundations, educational policymakers), bibliotherapy (i.e., reading groups, libraries), production (i.e., publishing houses), and research (i.e., international research networks).
ELIT – Empirical study of Literature Training Network – rekrutacja na międzynarodowe studia doktoranckie
Jeżeli jesteś zainteresowany badaniami empirycznymi tekstów literackich, jak również badaniem procesu czytania takich tekstów, opracowaniem nowych modeli neurokognitywnych, zgłębianiem innowacyjnych technologii i metod w badaniach eksperymentalnych, tworzeniem nowych paradygmatów badawczych, skutkami digitalizacji czytania dla procesów kognitywnych, jak również wieloma innymi aspektami związanymi m.in. z nauczaniem czytania w klasach wczesnoszkolnych, wpływem czytania na rozwój empatii czy samopoczucie, recepcją tekstów w przestrzeni publicznej czy zaletami tzw. shared reading – zapraszamy do projektu!
Projekt prowadzony jest w ramach programu Horyzont 2020 – Działania Marii Skłodowskiej-Curie. Zakłada on stworzenie międzynarodowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich, łączących nauki humanistyczne z naukami społecznymi. Doktorant będzie prowadził prace badawcze głównie na dwóch uniwersytetach – pierwsze 12 miesięcy spędzi na wybranym uniwersytecie wiodącym, a następnie pojedzie na kolejne 12 miesięcy na uniwersytet partnerski. Oprócz tego będzie uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez biorące udział w projekcie uniwersytety, jak również partnerów nieakademickich (wydawnictwa, szkoły, organizacje badawcze, stowarzyszenia, itp.). Odbędzie również dwumiesięczny staż u partnera nieakademickiego.
Studia kończą się obroną pracy doktorskiej i uzyskaniem stopnia doktora z dwóch uniwersytetów (tzw. joint degree lub double degree).
Autorami i kierownikami projektu w ramach stworzonego konsorcjum jest 10 naukowców, głównie z uniwersytetów europejskich (m.in. z Norwegii, Holandii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Polski, Słowacji, Włoch) oraz z Izraela. Każdy z uniwersytetów reprezentuje jeden naukowiec – przyszyły promotor pracy doktorskiej. Uniwersytet Warszawski w konsorcjum reprezentuje dr hab. Monika Płużyczka z Wydziału Lingwistyki Stosowanej.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu: www.elitnetwork.eu , na której można znaleźć informacje o promotorach, partnerach nieakademickich, o planowanych pracach badawczych na każdym z uniwersytetów, jak i o warunkach rekrutacji: https://www.elitnetwork.eu/call-for-applications/
Termin składania dokumentów: do 15 czerwca 2020.
Szanowni Państwo!
Drodzy Studenci!
W nawiązaniu do wprowadzonego 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, wprowadza się na Wydziale z dniem 16 marca następujące regulacje:
- sekretariaty jednostek oraz sekcji nie przyjmują interesantów,
- budynek przy ul. Szturmowej 4 i Dobrej 55 zostaje zamknięty,
- sprawy należy załatwiać za pośrednictwem poczty elektronicznej,
- pracowników obowiązuje praca zdalna, w przypadku pilnych spraw dokumenty można złożyć na portierni przy ul. Szturmowej 4 we wtorki i czwartki w godz. 10.00-12.00,
- zajęcia dydaktyczne odbywają się w trybie zdalnym; listy zajęć zdalnych prowadzonych przez Wydział:
- Prosimy o śledzenie informacji podawanych na stronie UW oraz stronie Głównego Inspektora Sanitarnego
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.03.2020 r. legitymacje studenckie, których ważność została potwierdzona w pierwszym semestrze roku akademickiego 2019/2020, zachowują ważność do dnia 31 maja 2020 roku, bez konieczności potwierdzenia ich ważności w sposób określony w § 21 ust. 1.[PDF]
[metaslider id=811]
Komunikat BUW
Biblioteka jest nieczynna w dniach 11 marca – 14 kwietnia 2020 r. na podstawie Zarządzenia Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.
- Studenci, Doktoranci i Pracownicy UW mają możliwość zdalnego dostępu do kolekcji książek i czasopism elektronicznych będących w subskrypcji UW, dostępnych ze strony BUW w zakładce „Zasoby online” (https://www.buw.uw.edu.pl/zasoby-online/), po zalogowaniu się za pomocą numeru karty bibliotecznej (numeru ELS/ELP – jeśli te dokumenty zostały aktywowane jako karta biblioteczna) i hasła.
- Studenci, Doktoranci i Pracownicy UW, którzy posiadają ELS i ELP, a nie założyli jeszcze konta bibliotecznego, mogą je zdalnie aktywować. Szczegółowe informacje i linki do aktywacji znajdują się w zakładce Zapisy na stronie https://www.buw.uw.edu.pl/informacje-praktyczne/jak-korzystac/
- Nowe hasło można uzyskać poprzez opcję „Zapomniałeś hasła” dostępną pod panelem logowania do konta bibliotecznego.
Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa
tel. 22 55 25 283, 55 25 175, 55 25 346, 55 25 309
fax 22 55 25 659
www.buw.uw.edu.pl
ZARZĄDZENIE REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego
Szanowni Państwo,
Prosimy o zapoznanie się z Zarządzeniem Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW.
Zarządzenie dotyczy m.in.:
- odwołania do 14 kwietnia 2020 r. wykładów i zajęć dla studentów, doktorantów, słuchaczy, z wyjątkiem zajęć prowadzonych zdalnie;
- odwołania do 30 kwietnia 2020 r. wydarzeń o charakterze otwartym (konferencji, sympozjów, wykładów otwartych, imprez artystycznych i innych);
- zawieszenia do 30 kwietnia 2020 r. służbowych wyjazdów zagranicznych oraz udziału w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów.
Zarządzenie wchodzi w życie 11 marca 2020 r.
Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji rekomendujemy śledzenie:
- zakładki na stronie głównej Uniwersytetu Warszawskiego zawierającej komunikaty uczelni w sprawie koronawirusa
- strony Głównego Inspektora Sanitarnego
Biuro Prasowe UW
Dear Sir or Madam
In connection with preventing COVID-19 spread among the UW community, The Rector of the University of Warsaw:
- Cancels lectures and classes with students, doctoral candidates, post-diploma learners, excepting remote classes (until 14th April 2020);
- Cancels open events, e.g. conferences, symposiums, open lectures, cultural events, etc. (until 30th April 2020);
- Suspends travels abroad and participation of employees, doctoral candidates and students in national conferences (until 30th April 2020).
Following changes shall become effective on 11th March.
More information will be available on the UW website.
Press Office University of Warsaw
Zaproszenie
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
Wydział Lingwistyki Stosowanej uprzejmie informuje, że dnia 14 stycznia 2020 r. odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej pani mgr Anny Zagórskiej.
Szczegóły dotyczące obrony zamieszczono w pliku poniżej.
Zawiadomienie o obronie pracy doktorskiej
Szanowni Państwo,
Wydział Lingwistyki Stosowanej uprzejmie informuje, że dnia 14 stycznia 2020 r. odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej pani mgr Karoliny Wolff.
Szczegóły dotyczące obrony zamieszczono w pliku poniżej.
OBRONA PRACY DOKTORSKIEJ
Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego
uprzejmie informuje, iż w dniu 10 grudnia 2019 r. o godz. 1400
w sali 306 gmachu Wydziału przy ul. Szturmowej 4 w Warszawie odbędzie się
publiczna obrona pracy doktorskiej
mgr Doroty Czerskiej-Andrzejewskiej
na temat:“MALL a samokształcenie produktywnych kompetencji leksykalnych studentów polskich uczelni.”
Promotor: dr hab. Przemysław Gębal, prof. ucz. – Uniwersytet Warszawski
Recenzenci:
dr hab. Jarosław Krajka, prof. ucz. (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
dr hab. Paweł Topol, prof. ucz.(Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Praca do wglądu w Bibliotece Wydziału Lingwistyki Stosowanej przy ul. Szturmowej 4.
UW a nowy statut
Szanowni Państwo,
Biuro Prasowe UW uruchomiło nową stronę – „UW a nowy Statut” https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/uw-a-nowy-statut/. Będą na niej publikowane informacje i materiały (teksty, przewodniki, prezentacje) dotyczące zmian zachodzących na uczelni, które wynikają z przyjęcia przez Senat w czerwcu tego roku nowego Statutu uczelni.
Obecnie znajduje się tam m.in. informacja na temat przyjęcia przez Senat UW uchwały w sprawie procedury nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego https://www.uw.edu.pl/procedura-nadawania-stopni-doktora-i-doktora-habilitowanego/. Zachęcamy do zapoznawania się z opracowywanymi materiałami
Przewodnik dla nowych studentów
Szanowni Państwo,
1 października do grona społeczności akademickiej UW dołączą nowi studenci. Z myślą o nich powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat uczelni.
Dostępna jest pod adresem: https://www.uw.edu.pl/przewodnik-dla-nowych-studentow-3/
Stypendia Ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2019/2020
Szanowni Państwo,
Studenci ubiegający się o przyznanie stypendium ministra muszą przesłać swój wniosek wraz załącznikami na adres student.wls@uw.edu.pl najpóźniej do dnia 04.10.2019 r.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania stypendiów ministra zamieszczone zostały na stronie internetowej Biura Spraw Studenckich UW w zakładce Sekcja Socjalna http://bss.uw.edu.pl/stypendium-ministra-2018-2019/
Komunikat dla studentów 1 roku studiów licencjackich – kierunek lingwistyka stosowana
Szanowni Państwo,
W związku z licznymi wątpliwościami informujemy, że zgodnie z informacją podaną w Zasadach rekrutacji, wybór specjalności „Terminologia i tłumaczenie specjalistyczne” oraz „Przekład i technologie tłumaczeniowe” odbędzie się po zakończeniu pierwszego semestru, który jest wspólny programowo dla wszystkich nowo przyjętych studentów.
Jednak ze względów lokalowo-organizacyjnych wynikających z tego, że kierunek “Lingwistyka stosowana” jest realizowany w dwóch lokalizacjach (ul. Szturmowa – IKSI i ul. Dobra – ILS ), konieczny jest czysto administracyjny podział studentów w pierwszym semestrze, który odbędzie się według poniższych zasad:
Rejestracja na zajęcia prowadzone w obu lokalizacjach odbędzie się w USOSweb w dniu 11.09.2019 o godz. 10.00, a zakończy w dniu 13.09.2019 r. o godz. 23.59 i przewidziana jest jedynie dla grup zajęciowych z następującymi kombinacjami językowymi:
• wiodący angielski z językiem niemieckim (AN),
• wiodący angielski z językiem rosyjskim (AR).
Decyzją Dziekana WLS oraz władz Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej, nowo przyjęci studenci studiów licencjackich z kombinacją następujących języków:
• wiodący rosyjski z językiem angielskim,
• wiodący niemiecki z językiem angielskim,
• wiodący niemiecki z językiem rosyjskim
ze względu na nieliczną grupę, jak również ze względów organizacyjnych zostali przypisani do zajęć prowadzonych w lokalizacji na ulicy Szturmowej.
Studenci z dowolnymi kombinacjami z przynajmniej jednym z poniższych języków: francuski, szwedzki, japoński, hiszpański, zostali przypisani do zajęć prowadzonych na ul Dobrej 55.
Studenci z dowolnymi kombinacjami z językiem włoskim (zaawansowanym i od zera), niemieckim od zera i rosyjskim od zera zostali przypisani do zajęć prowadzonych na ul. Szturmowej 4.
Spotkania powitalne dla studentów zagranicznych
Szanowni Państwo,
Welcome Point organizuje spotkania powitalne dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia na Uniwersytecie Warszawskim.
Spotkania odbędą się 30 września 2019 r.
– spotkanie w języku angielskim rozpocznie się o godz. 10.00 w auli Auditorium Minus (stary BUW)
– spotkanie w języku polskim rozpocznie się o godz. 12.30 w sali C w Auditorium Maximum
Podczas spotkań zaprezentowane zostaną najważniejsze informacje na temat Uniwersytetu, biur oraz możliwości, z których mogą skorzystać studenci. Uczestnicy otrzymają także pakiet powitalny i zaproszenia na wydarzenia planowane w październiku. Po sesjach informacyjnych wszyscy studenci zostaną zaproszeni do udziału w grze terenowej oraz do wieczornej integracji przygotowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW.
Praktyki z AIESEC UW
Szanowni Państwo,
Jeśli szukacie ciekawego sposobu na zaliczenie praktyk lub wakacyjny wyjazd, możecie skorzystać z jednego z trzech projektów przygotowanych przez studencką organizację AIESEC. Weźcie udział w minimum 6-tygodniowych praktykach w zagranicznej firmie, start-upie lub wolontariacie w jednym ze 122 krajów całego świata. Oprócz rozwijania umiejętności językowych nabędziecie inne kompetencje przydatne w przyszłym zawodzie, a także przyczynicie się dla dobra naszej planety, gdyż każdy z wyjazdów związany jest z poszczególnym Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Znajdźcie projekt dla siebie już dziś!
Projekt Statutu UW
Szanowni Państwo,
Na prośbę JM Rektora informujemy, że Projekt Statutu UW dostępny jest na stronie: http://www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list Rektora UW dr hab. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie. Projekt będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja.
Poniżej zamieszczamy również list otwarty do JM Rektora dr hab. Marcina Pałysa, w którym wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie kierunkiem prac i rozwiązań ustrojowych oraz proponowane poprawki do projektu Statutu UW
List otwarty do JM Rektora dr hab. Marcina Pałysa
UWAGA ZŁODZIEJE!
Szanowni Państwo,
W związku ze zdarzającymi się w budynku WLS przypadkami kradzieży apelujemy do wszystkich studentów i pracowników naszego Wydziału o zachowanie szczególnej czujności i zwracanie bacznej uwagi na swoje rzeczy osobiste: torby, plecaki, telefony, dokumenty i portfele. Prosimy pamiętać, że osoby zagłębione w dyskusjach lub pogrążone w myślach, mogą się stać łatwymi ofiarami złodziei!
Administracja WLS
Grant MINIATURA 2 dla dr Anny Kizińskiej
Szanowni Państwo,
Dr Anna Kizińska (Katedra Ukrainistyki UW) otrzymała grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 2. Podczas projektu realizować będzie temat „Techniki tłumaczeniowe stosowane w przekładzie terminów nieprzystających – prawo karne Polski oraz Zjednoczonego Królestwa”.
WAŻNA ZMIANA W USOS
Szanowni Państwo,
Od dnia 19 września zmienią się WSZYSTKIE indywidualne numery rachunków bankowych studentów, na które regulują zobowiązanie wobec UW. Dotychczasowe numery nie będą już aktywne. Nowe numery będą widoczne dla studentów w systemie USOSweb od dnia 19 września br. po godzinie 18.00.
W dniach 18 – 19 września br. prosimy nie dokonywać opłat wobec UW na dotychczasowe indywidualne rachunki bankowe.
Z dniem 19 września przelewy dokonywane na dotychczasowe (stare) numery rachunków bankowych będą zwracane do nadawcy. Prosimy dokonać odpowiednich zmian w przypadku zlecenia opłat ze swoich systemów bankowych.
Grant Parlamentu Europejskiego na kształcenie tłumaczy ustnych w ILS UW
Szanowni Państwo,
Instytut Lingwistyki Stosowanej UW otrzymał grant Parlamentu Europejskiego na kształcenie tłumaczy ustnych w ramach studiów podyplomowych EMCI (European Masters in Conference Interpreting). Studia te, prowadzone pod kierownictwem prof. Małgorzaty Tryuk, to wyjątkowo intensywny kurs tłumaczenia konferencyjnego – jedyny taki w Polsce, prowadzony we współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i 11 innymi europejskimi uczelniami kształcącymi tłumaczy ustnych.
Więcej informacji o studiach oraz rekrutacji http://www.ils.uw.edu.pl/51.html
Instytut Lingwistyki Stosowanej w CIUTI – jako pierwsza i jedyna w Polsce placówka
CIUTI (CONFERENCE INTERNATIONALE PERMANENTE D’INSTITUTS UNIVERSITAIRES DE TRADUCTEURS ET INTERPRETES) to najstarsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe stowarzyszenie szkół wyższych kształcących tłumaczy pisemnych i ustnych.
Celem CIUTI jest zapewnienie najwyższej jakości nauczania tłumaczy. Członkostwo w tej elitarnej organizacji oznacza, że programy oferowane przez zrzeszone jednostki spełniają pod względem treści merytorycznych i standardów egzaminacyjnych najbardziej rygorystyczne wymogi i kryteria.
Historia CIUTI sięga czasów po II wojnie światowej, kiedy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na kompetentnych tłumaczy pisemnych i ustnych, szkoły tłumaczy na uniwersytetach w Genewie, Hei¬del¬bergu, Mainz/Germersheim, Paryżu, Saar¬brücken i w Trieście położyły podwaliny pod stowarzyszenie, które w 1960 r. przekształciło się w znane obecnie na całym świecie CIUTI zrzeszające ponad 40 starannie wybranych i poddanych weryfikacji instytutów.
Instytut Lingwistyki Stosowanej jako jedyna w Polsce instytucja kształcąca tłumaczy jest członkiem aż trzech prestiżowych konsorcjów: EMCI, EMT oraz CIUTI.
Laboratorium Przekładu Audiowizualnego zaprasza do badań eyetrackingowych
Grupa badawcza Laboratorium Przekładu Audiowizualnego (AVT Lab) działająca w Instytucie Lingwistyki Stosowanej zaprasza do wzięcia udziału w badaniu eyetrackingowym.
Celem badania jest poprawa jakości napisów filmowych. Podczas badania ogląda się na monitorze fragmenty filmów i odpowiada na pytania z nimi związane. Badanie jest bezinwazyjne i trwa niecałą godzinę.
Zapisy odbywają się za pośrednictwem formularza Doodle: http://doodle.com/poll/p7ctpnsd6m2chzah
Po zapisaniu się prosimy o kontakt na adres: lidka.bogucka@o2.pl lub k.luczak1993@gmail.com w celu ustalenia szczegółów.
Badanie odbywa się w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki w Centrum Nowych Technologii UW, ul. Banacha 2c, sala 2044, II piętro.
DOBRA INWESTYCJA
Wieloletni program wsparcia rozwoju Uniwersytetu Warszawaskiego
Film promocyjny o Uniwersytecie Warszawskim
Szanowni Państwo,
Właśnie powstał film promujący UW. W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Promocja kształcenia na polskich uczelniach wśród cudzoziemców” Uniwersytet otrzymał dofinansowanie na wykonanie filmu o UW przeznaczonego głównie dla kandydatów zagranicznych. Film może być też pomocny dla studentów i pracowników występujących na konferencjach oraz innych spotkaniach, podczas których będą prezentować naszą uczelnię.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem. Poniżej link do film oraz linki do informacji w języku polskim i angielskim.
Link do filmu: Film promocyjny o UW
Link do informacji w języku polskim: Informacje w języku polskim
Link do informacji w języku angielskim: Informacje w języku angielskim
INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA NA WYPDEK POWSTANIA POŻARU LUB INNEGO ZAGROŻENIA W BUDYNKU DYDAKTYCZNYM WYDZIAŁU LINGWISTYKI STOSOWANEJ
OCENA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA WŁÓKNAMI AZBESTU W BUDYNKU WLS UW
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Grudzień 2014
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Sierpień 2015
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Czerwiec 2016
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Maj 2017
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Wrzesień 2018
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS Listopad 2019
- Ocena zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w budynku WLS październik 2020
Prezentacja opracowana w Departamencie Informacji i Promocji GIP w oparciu o materiały dostarczone przez OIP z Opola. W materiale tym jest wspomniane Rozporządzenie MIPS z 1998 r. Dz. U. nr 45, poz. 280, które jest uchylone. W miejsce uchylonego rozporządzenia weszło Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bhp przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz program szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów. Dz. U. 2005 r. Nr 216, poz. 1824.