Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czasopisma naukowe

 

„Applied Linguistics Papers” (40 pkt)

Dyscypliny: językoznawstwo.

Applied Linguistics Papers” jest kwartalnikiem wydawanym w formie elektronicznej w procedurze peer review w otwartym dostępie na licencji CC-BY-NC-ND.
Czasopismo poświęcone jest wszystkim działom szeroko pojętej lingwistyki stosowanej. Na łamach czasopisma publikowane są teksty poruszające zagadnienia związane z aplikatywnie ukierunkowanymi rozważaniami i  adaniami z zakresu glottodydaktyki, translatoryki, lingwistyki języków specjalistycznych, lingwistyki legislatywnej, komunikologii, komunikologii specjalistycznej.

Applied Linguistics Papers publikuje teksty w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Link do strony czasopisma: http://alp.uw.edu.pl/

 

„Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej” (40 pkt)

Dyscypliny: historia.

„Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej” są rocznikiem humanistycznym adresowanym do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką regionu.
Podejmowana w nim tematyka dotyczy różnych dyscyplin: historii i politologii, literatury i języka oraz kultury, sztuki i religii. Autorami zamieszczanych tu artykułów są naukowcy o różnym zapleczu etnicznym oraz reprezentujący odmienne szkoły i podejścia badawcze. Redakcja dokłada starań, aby publikacje w sposób wszechstronny i obiektywny odsłaniały nowe karty w kulturze i historii krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Pragniemy, aby przedstawiane tu wyniki badań o charakterze interdyscyplinarnym umożliwiły czytelnikom lepsze poznanie tego obszaru oraz fenomenu jego wielokulturowości.

Link do strony czasopisma: https://siesw.pl/


 

„Lingua Legis” (20 pkt)

Dyscypliny: językoznawstwo, literaturoznawstwo, filozofia, nauki o kulturze i religii, historia, nauki o sztuce, archeologia.

Czasopismo publikuje w otwartym dostępie niepublikowane wcześniej artykuły naukowe poświęcone praktycznym aspektom tłumaczenia specjalistycznego (terminologia, problemy tłumaczeniowe, poprawność językowa, praktyka tłumaczeniowa itp.) w języku polskim i w językach obcych. Jest indeksowane w bazach ERIH PLUS, DOAJ, EBSCO oraz Index Copernicus Journals Master List, Google Scholar and CiteIndex.

Link do strony czasopisma:  https://lingualegis.ils.uw.edu.pl/

„Przegląd Środkowo-Wschodni” (20 pkt)

Dyscypliny: historia; nauki o kulturze i religii.

Czasopismo "Przegląd Środkowo-Wschodni"ukazuje się od 2016 roku jako rocznik wydawany przez Instytut Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej. Periodyk jest adresowany do uczonych i ekspertów, prowadzących badania nad stosunkami międzykulturowymi oraz ewolucją zjawisk kulturowych, które doprowadziły do ukształtowania współczesnej mapy kulturowej i narodowościowej regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W roczniku publikowane są artykuły, dokumenty i materiały, recenzje i omówienia, kronika naukowa. Na jego łamach ukazują się rozprawy i studia, charakteryzujące problemy z zakresu kultury, historii, literatury i języków regionu, a także sprawozdania z najważniejszych wydarzeń naukowych, których tematem są zagadnienia dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej.

Link do strony czasopisma: http://psw.uw.edu.pl/


 

S(tudia) U(crainica) V(arsoviensia) (20 pkt)

Dyscypliny: językoznawstwo; literaturoznawstwo; nauki o kulturze i religii; nauki o sztuce.

SUV to czasopismo Katedry Ukrainistyki poświęcone współczesnym problemom ukrainistyki, integrujące badania językoznawcze, literaturoznawcze i kulturoznawcze. Czasopismo publikuje interdyscyplinarne wyniki badań naukowych, wykraczających poza ramy tradycyjnych dyscyplin, łącząc naukowców z Polski, Ukrainy i innych krajów europejskich. Badania językoznawcze obejmują m.in. leksykologię, leksykografię, stylistykę, morfologię, składnię, translatorykę, lingwistykę antropologiczną i onomastykę. W dziedzinie literaturoznawstwa analizowana jest zarówno literatura dawna, jak i współczesna, polsko-ukraińskie związki literackie, komparatystyka i dyskursy tożsamościowe. Badania kulturoznawcze koncentrują się na zjawiskach społeczno-kulturowych, historii sztuki i antropologii, ukazując bogactwo pogranicza kultury i literatury. Pismo indeksowane jest w następujących bazach: Central and Eastern European Online Library (CEEOL), The Central European Journal and Social Sciences and Humanities (CEJSH), Google Scholar, ERIH PLUS.

Link do strony czasopisma: https://studiauavar.pl/

 

„Studia Polsko-Ukraińskie” (20 pkt)

Dyscypliny: filozofia; historia; literaturoznawstwo; polonistyka

„Studia Polsko-Ukraińskie” to rocznik naukowy poświęcony interdyscyplinarnym badaniom nad stosunkami polsko-ukraińskimi, wydawany od 2014 roku przez Katedrę Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pismo kontynuuje tradycję „Warszawskich Zeszytów Ukrainoznawczych” wydawanych w latach 1989–2008 i obejmuje tematykę literacką, historyczną i filozoficzną od czasów najdawniejszych po współczesność, kładąc nacisk na wspólne dziedzictwo i trudne kwestie. Pismo przyjmuje teksty w języku polskim, ukraińskim i angielskim, a także publikuje recenzje, sprawozdania i informacje o wydarzeniach naukowych. Indeksowane jest w bazach takich jak CEJSH, CEEOL, PBN, POL-index, Index Copernicus, Arianta i ERIH PLUS.

Link do strony czasopisma: https://studiapolskoukrainskie.uw.edu.pl/


 

„Acta Albaruthenica” (20 pkt)

Dyscypliny: językoznawstwo, literaturoznawstwo, polonistyka

„Acta Albaruthenica” jest rocznikiem naukowym Katedry Białorutenistyki najstarszym w Polsce i drugim na świecie. Ukazuje się od 1998 r. Prace prezentowane na łamach czasopisma dotyczą zagadnień szeroko rozumianej białorutenistyki. Artykuły są poświęcone problematyce literaturoznawczej i lingwistycznej. Autorami publikacji są badacze z różnych ośrodków naukowych w kraju i za granicą. Publikacje ukazują się w języku polskim, białoruskim i angielskim. Pismo indeksowane jest w następujących bazach: Arianta, Biblioteka Nauki, Linguistic Bibliography, Brill Bibliography of Slavic Linguistics Online, CEJSH, ERIH PLUS, Index Сopernicus, iSybislaw, Most Wiedzy, PBN.

Link do strony czasopisma: https://albaruthenica.uw.edu.pl/

 

„Journal of International Legal Communication”

Kwartalnik „Journal of International Legal Communication” (ISSN 2720-1643) publikowany jest w ramach czasopism Uniwersytetu Warszawskiego od 2021 r. na zasadach złotego otwartego dostępu (licencja CC BY-NC-ND). Językiem publikacji jest język angielski. W czasopiśmie poruszane są aspekty z zakresu językoznawstwa, m.in. komunikacja prawnicza, także w ujęciu międzynarodowym, transferencja wiedzy o prawie, tłumaczenie tekstów prawnych i prawniczych, jasny i prosty język i inne, a także z dyscypliny nauk prawnych, tj. wpływ nowych technologii na nauki prawne, harmonizacja i globalizacja w prawie, prawo międzynarodowe, prawo Unii Europejskiej i wiele innych. Indeksowane jest w następujących bazach: DOAJ, IndexCopernicus International, Google Academic, ORCID, HeinOnline, ANVUR, National Library (Poland).

Link do strony czasopisma: https://jilc.uw.edu.pl/


 

„Belaruskaja Mova jak Zameznaja = Język Białoruski jako Obcy”

Dyscypliny: glottodydaktyka, językoznawstwo, literaturoznawstwo

Czasopismo „Język Białoruski jako Obcy” (ISSN 2544-6789) powstało w 2017 r. w Pracowni Glottodydaktyki Białorutenistycznej Katedry Białorutenistyki UW, popularyzuje uczenie się i nauczanie języka białoruskiego, literatury, historii i kultury białoruskiej w Polsce i na świecie. Jest jedynym tego rodzaju pismem na świecie wspierającym badania glottodydaktyczne w tym zakresie w obliczu niełatwej sytuacji białoruszczyzny na samej Białorusi. Pismo wydawane jest przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, głównie w języku białoruskim (artykuły mają angielskie streszczenia), ale publikuje też teksty w języku angielskim i polskim. Omawia problemy edukacji, metodyki wykładania, specyficznej sytuacji socjolingwistycznej białoruszczyzny i fenomen zainteresowania nią poza granicami Białorusi. W radzie pisma zasiadają naukowcy z różnych ośrodków akademickich Polski, Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA. Czasopismo jest udostępniane na zasadach Open Access i znajduje się w następujących bazach: ERIH PLUS, Directory of Open Access Journals (DOAJ), ICI World of Journals, MLA International Bibliography, Central and Eastern European Online Library (CEEOL), Arianta, PBN.

Link do strony czasopisma: https://bmz.kb.uw.edu.pl/