Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wielojęzyczna platforma MHealth4All już dostępna!

Wielojęzyczna platforma MHealth4All już dostępna!

20 czerwca – w Światowy Dzień Uchodźcy – została udostępniona nowa platforma cyfrowa www.mentalhealth4all.eu/pl, która ma na celu zapewnienie uchodźcom i migrantom wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Platforma dostępna jest w 15 językach.

 

Platforma zawiera przystępne materiały informacyjne dotyczące zdrowia psychicznego, systemów opieki zdrowotnej oraz ośrodków wsparcia zdrowia psychicznego w różnych krajach Europy. Przeznaczona jest dla osób szukających informacji na temat zdrowia psychicznego lub pomocy w tym zakresie, specjalistów świadczących usługi opieki zdrowotnej, a także przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz migrantów i uchodźców.

Platforma MentalHealth4All powstała w ramach trzyletniego projektu MHealth4All: Development and implementation of a digital platform for the promotion of access to mental healthcare for low language proficient third-country nationals in Europe, współfinansowanego przez unijny Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF). W tym interdyscyplinarnym projekcie uczestniczyło 13 partnerów z 9 krajów, w tym uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe, a w skład zespołu weszli eksperci ds. komunikacji międzykulturowej, tłumaczeń ustnych, psychologii klinicznej i społecznej, psychiatrii i wsparcia dla migrantów. Polska wersja językowa platformy została opracowana przez badaczki z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego: Łucję Biel, Agnieszkę Biernacką, Urszulę Okulską-Łukawską, Katarzynę Czarnocką-Gołębiewską oraz Aleksandrę Kalatę-Zawłocką.

Zespół MHealth4All zidentyfikował i ocenił istniejące zasoby językowe dotyczące zdrowia psychicznego, które następnie posłużyły do opracowania bazy danych i mapy ośrodków oferujących wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Zespół ponadto przeprowadził liczne wywiady z uchodźcami i migrantami, a także z pracownikami socjalnymi, mediatorami kulturowymi, tłumaczami, psychologami i psychiatrami w celu ustalenia potrzeb, barier i strategii komunikacyjnych w dostępie do pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. W oparciu o uzyskane wyniki opracowano wielojęzyczne materiały informacyjne i filmiki edukacyjne, które zostały poddane ocenie ze strony specjalistów oraz uchodźców i migrantów. Ocenie poddana została również funkcjonalność platformy. Zebrane opinie badanych pozwoliły na dostosowanie platformy do potrzeb i oczekiwań odbiorców docelowych.

Zapraszamy do odwiedzenia platformy www.mentalhealth4all.eu oraz do rozpowszechniania informacji o tym narzędziu mającym na celu wspierania zdrowia psychicznego migrantów i uchodźców w Europie.