Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

„Aleś Bialacki – białoruski wojownik o wolność i laureat pokojowej Nagrody Nobla” 21.03.2023

Katedra Białorutenistyki UW dnia 21 marca 2023 r. (w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny) przeprowadziła spotkanie poświęcone założycielowi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla – Alesiowi Bialackiemu. W komitecie organizacyjnym oprócz pracowników KB byli prof. E. Smułkowa (b. kierownik KB i pierwsza ambasador na Białorusi) oraz red. W. Kalinouski z Radia Svaboda.Gościem specjalnym była małżonka noblisty – Natalia Pinczuk. Po jej wystąpieniu odbył się panel dyskusyjny z udziałem Artura Michalskiego (ambasadora RP w RB), Jana Malickiego (dyrektora SEW UW), red. Sławomira Sierakowskiego („Krytyka Polityczna”) i Aleksandra Milinkiewicza (b. kandydata na prezydenta Białorusi w 2006 r.). Na zakończenie spotkania duszpasterz białoruskiego środowiska katolickiego w Warszawie ks. Wiaczasłau Barok został poproszony o modlitwę za ofiary reżimu, więźniów politycznych i dobrą przyszłość dla narodu białoruskiego.

Z kolei 23 marca 2023 r. w rektoracie odbyło się spotkanie Natalii Pinczuk z JM Rektorem UW prof. dr. hab. Alojzym Z. Nowakiem, z udziałem kierownika Katedry Białorutenistyki UW dr hab. Radosława Kalety, prof. ucz.

Relacje z wydarzenia przeprowadziły polskie i białoruskie, zob. odnośniki: Biuro Prasowe UW, Radio Wnet, Radio Svaboda, Belsat (po polsku i po białorusku), Białoruska Redakcja Polskiego Radia, Radio Racyja.

Więcej…